post

رادارگریزی عبارت است از کلیه تکنیک‌هایی که باعث به حداقل رساندن آشکارسازی هدف ما در سنسورها و حسگرهای دشمن می‌شود. از جمله این حسگرها میتوان به رادارها، سنسورهای مادون قرمز و سونار و حتی چشم غیر مسلح اشاره کرد. حالت ایده آل در رادار گریزی ناپدید کردن کامل هدف از دید سنسورهاست که در موارد عملی هیچگاه به ناپدیدی کامل قابل حصول نیست…
بلکه سعی بر این است تا آشکارسازی را تا حد ممکن دشوارتر سازیم.

مبحث رادارگریزی به ۴ بخش اصلی تقسیم بندی می‌شود:

الف- راداری : با توجه به اینکه اصول کار رادارها، ارسال یک پالس رادیویی به هدف و دریافت امواج برگشتی از هدف است، اگر بتوانیم به طریقی بخشی از امواج بازگشتی را ذخیره کنیم یا مانع از برگشتن امواج رادیویی به مبدأ شویم، می‌توانیم هدف را از دید رادار پنهان نگه داریم. در استیلس راداری، یک جنگنده باید پالس‌های راداری تابانده شده را جذب کند، یا باید با بازتاباندن عکس پالس‌های راداری یا با منحرف کردن امواج از رسیدن به آنتن گیرنده جلوگیری نماید.
ب- حرارتی : اشعه‌های مادون قرمز امواج الکترومغناطیسی هستند که از هر ماده که بالای صفر مطلق قرار داشته باشد ساطع می‌شوند. مواد داغ از قبیل دود یا بال‌های هواپیما که در اثر اصطکاک هوا داغ شده‌اند، می‌تواند منشأ خوبی برای IR باشد. بنابراین کار اصلی این است که اجازه خروج این امواج از هواپیماها و سایر وسایلی که از تکنولوژی استیلس استفاده می‌کنند را ندهیم و تا حد ممکن سطح این وسایل را سرد نگه داریم. روش‌های زیادی برای مقابله با این مشکل تا به حال پیشنهاد شده است که از حوصله این بحث خارج است.
ج- صدا : یکی دیگر از فاکتورهای مهم در بحث استیلس ، فاکتور «صدا» است که در شناسایی هواپیماها در ارتفاع پایین بسیار اهمیت دارد، ولی در ارتفاعات بالا به دلیل سرعت پایین حرکت امواج صوتی، این مسئله چندان اهمیتی ندارد. اما این امر در زیردریایی‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. برای مقابله با انتشار امواج صوتی، باید راه‌هایی را برای کم کردن صدای موتور و صدای شکافتن لایه‌ها توسط بدنه‌ی وسایلی که از تکنولوژی استیلس استفاده می‌کنند، در نظر گرفت.
د- ظاهری : یعنی بدنه‌ی هواپیمای جنگنده را طوری رنگ‌آمیزی کنیم که شباهت زیادی با محیط اطراف خودش پیدا کند. مثلاً یک هواپیما که قرار است در فاصله زیادی از سطح زمین در شب پرواز کند، بهتر است که به رنگ مشکی رنگ‌آمیزی شود.

در این پروژه روش های نوین رادارگریزی معرفی و بررسی شده است.مثل رادارگریزی با پلاسما، متامتریال و … .
رادار گریزی و تکنیک ها
برای دانلود بر روی این لینک کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *