post

ترجمه مقاله ارتباطات زیرآبی صوتی نوشته ملیکا استوجانوویچ از دانشگاه MIT توسط وبسایت الکترونها ارائه شده است:
نیاز به ارتباطات بی¬سیم زیرآب، در مواردی از جمله: کنترل از راه دور در صنعت نفت، نمایش آلودگی در سیستم¬های زیستی، گردآوری اطلاعات علمی ثبت شده از ایستگاه¬های زیر اقیانوس و وسایل بدون سرنشین، انتقال مکالمه بین رانندگان و نقشه برداری …از کف اقیانوس برای آشکارسازی اشیا و اکتشاف منابع جدید، وجود دارد.ارتباطات بی¬سیم زیر آب، می¬تواند با انتقال امواج صوتی، برقرار شود. اما کانال‌های ارتباطی صوتی زیر آب دارای پهنای باند محدود بوده و معمولاً باعث پراکندگی در حوزه زمان و فرکانس می شوند. با وجود این محدودیت¬ها، ارتباطات صوتی زیرآبی یک شاخه در حال رشد سریع از تحقیقات و مهندسی است.
ارتباطات صوتی زیرآبی
امواج صوتی تنها ابزار برای ارتباطات زیرآبی نیست اما تا کنون بهترین آن‌ها بوده است. امواج رادیویی که در هر مسافتی درون آب دریا انتشار می یابند، یکی از این راه¬های ارتباطی در فرکانس¬های خیلی پایین (۳۰ تا ۳۰۰ هرتز) هستند که به آنتن‌های بزرگ و توان انتقالی بالایی احتیاج دارند. امواج نوری نیز یک روش دیگر هستند که از افت سیگنال آسیب نمی‌بینند اما خیلی با پدیده پراکندگی، متأثر می¬شوند. انتقال سیگنال نوری به دقت بالایی برای نشانه¬روی یک پرتوی باریک لیزر، احتیاج دارد که همچنان برای استفاده¬های عملی در حالت تکمیل است. پس امواج صوتی برای ارتباطات زیر آبی بهترین راه باقی می¬ماند و در کاربردهای متنوعی مورد استفاده قرار می¬گیرد.
ایده ارسال و دریافت اطلاعات در زیر آب به زمان لئوناردو داووینچی بازمیگردد که نقل شده است که با گوش دادن به یک لوله دراز در زیر دریا می¬توان احتمال آشکاری سازی کشتی¬های دور را فراهم کرد. اما به معنی واقعی کلمه در استفاده های مدرن، ارتباطات زیرآبی در طول جنگ جهانی و برای مصارف نظامی، توسعه پیدا کرد. یکی از اولین سیستم¬های ارتباط بی¬سیم زیر آبی یک تلفن زیر آبی بود که در سال ۱۹۴۵ برای ارتباط با زیر دریایی¬ها، توسعه داده شد. این وسیله از یک مدولاسیون باند کناری تکی با دامنه حامل تقلیل یافته استفاده کرده و در باند فرکانسی ۸ تا ۱۱ کیلوهرتز کار می¬کرد همچنین قادر بود سیگنال صوتی را تا فاصله چندین کیلومتر ارسال نماید. اما این تکنولوژی قبل از توسعه VLSIکه یک نسل جدید از سیستم¬های ارتباطی زیر آبی بود، به طور جدی رشد نکرد. با در اختیار قرار گرفتن پردازنده های سیگنال دیجیتال یکپارچه با مصرف توان متعادل، برای اولین بار پیاده¬سازی پردازش سیگنال¬های پیچیده و الگوریتم¬های مقایسه داده در انتهای لینک¬های ارتباطی زیر آبی، ممکن گشت.
برای دانلود فایل اصلی و ترجمه این مقاله به لینک های زیر مراجعه کنید
دانلود ترجمه مقاله
دانلود فایل اصلی
//Code to paste for the Standard button
نوشته شده در غیر فروشگاهی, مخابرات. پیوند به پیوند یکتا.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *